Kirsipuu kavaldas taas nooremad konkurendid üle

Juulis 39-aastaseks saav profispordist loobunud Jaan Kirsipuu kavaldas üle kõik oma nooremad konkurendid ja teenis täna Elvas järjekordse Eesti meistritiitli.

167,2 kilomeetri pikkusele sõidule, mille vältel tuli läbida üht 15,2-kilomeetrist ringi 11 korda, startis 53 ratturit.

Juba esimesel ringil suutsid kuus meest peagrupiga vahe sisse sõita, kuid juba järgmisel ringil said jooksikud taas püütud.

Seejärel ründasid omakorda viis meest, kelle seas ka Mitsubishi-Jartazi rattaproff Kalle Kriit. Vahe peagrupiga hakkas kärisema ning jooksikute ohtlikkust arvestades ründasid ka suurfavoriidid: kaks päeva tagasi eraldistardist sõidust juba meistritiitli teeninud Tanel Kangert, Erki Pütsep, Janek Tombak ja ka Jaan Kirsipuu.

Kaks gruppi ühinesid ning formeerus tugev 10-meheline grupp, mis asus vahet Kalev Spordi profitiimi juhitava peagrupiga vaikselt kasvatama. Mõni ring hiljem, kui vahe oli juba üle kahe minuti, kahanes liidritegrupp 9-liikmeliseks, sest Janar Jermakov oli sunnitud katkestama.

Kuigi Kalev Spordi noored ratturid tegid peagrupis tõsist tööd, oli neli ringi enne lõppu kindel, et tänase võitja selgitavad 9 liidrit.

20 kilomeetrit enne lõppu tegi teistele ootamatu rünnaku vanameister Jaan Kirsipuu. Ülejäänud jooksikud hakkasid üksteisele otsa vaatama ja proovisid individuaalselt midagi korda saata, kuid Kirsipuu jäigi ette ning teistel tuli hakata võitlema kahvatumat värvi medalitele.

Võitluses teisele kohale suutis sprinterina vähetuntud Kriit seljatada Pütsepa ja Tombaku. Kangert lõpetas sõidu viiendana.

1.21 hiljem finisheerus parim U-23 arvestuse sõitja Gert Jõeäär. Teise koha sai selles arvestuses Silvar Kibur ja kolmanda koha sai distantsi jooksul ka kukkunud Alo Jakin.

Peagrupp eesotsas Oskari Kargu ja Sander Maasinguga kaotas võitjale juba üle kuue minuti.

Vaata ametlikku lõpuprotokolli siit .

Kirsipuu rääkis pärast sõitu, et ta ei tahtnud saatust finishi peale jätta. “Siin on ohtlikud kurvid ka, ei tahtnud suure karjaga finishisse minna,” selgitas Eesti meister oma otsust ligi 20 kilomeetrit enne lõppu kaaslased maha jätta. “Proovisin üllatada ja keegi mulle järgi ei tulnud.”

“Ju nad ei tahtnud piisavalt (sinu-must-valget) särki võtta,” arutles Kirsipuu, kes tegi võiduga ilusa kingituse isale Rein Kirsipuule, kes homme 75. sünnipäeva tähistab. “Mina üritasin nagu ära rabada, aga nad ei tahtnud mult seda käest ära võtta.”

Möödunud aastal sõidu võitnud Erki Pütsep tunnistas pärast sõitu rattaproffide blogile, et ta tahtis end finishiks hoida ja lootis, et teised teevad piisavalt tööd, et Kirsipuu kätte saada. “Kahjuks ei hakatud tööd tegema, hakati paugutama ja lõpus oli selge, et ta on läinud,” ütles Pütsep, kelle enesetunne ei olnud sõidu ajal kuigi hea.

Täna teise koha saanud Kalle Kriit rääkis, et teine koht tuli talle üllatusena. “Ma ise ka imestasin, et mul lõpus nii palju “jalga oli”,” ütles hõbemedali teeninud Kriit. “Aga jah Jass, vana kaval rebane, pani õigel ajal minema. Ma olin siis just gruppi vedamas ja lootsin, et keegi ikka talle järele läheb.”

Fotod: Erik Henno