Meeskond jättis Mandri haiglasse üksi

Eilsel Itaalia velotuuri etapil raskelt kukkunud profirattur Rene Mandri vigastused osutusid esialgu kardetust leebemaks, ent kuna meest ennast telefonile saada ei õnnestunud, ei ole teada traumade täpne tõsidus.

Giro d’Italia kuuendal etapil jooksikutegrupiga minema pääsenud 24-aastane Mandri kaotas kurvis jalgratta üle kontrolli ja lendas vastu rajapiiret. Mees toimetati kohe haiglasse ning esialgse info järgi mõranes eestlase selgroolüli ning murdunud roie läbistas kopsu, kirjutas Postimees.

Pikka aega kestnud teadmatusele tõi leevendust Jaan Kirsipuu, kes endise Ag2ri meeskonna ratturina helistas selle bossile Vincent Lavenu’le. Viimase sõnul diagnoosis võidusõiduarst mõra roides ja lülisamba lülijätkes, mis jätaksid ta pikemaks ajaks haigevoodisse. Kops olevat küll vigastada saanud, ent läbistatud see ei olevat. Rene Mandri isa Riho sõnul ei pruugi aga ka see info lõplik tõde olla.

«Olgem ausad – eestlased on ikka odav tööjõud, kui oleks mõni prantslane viga saanud, oleks kohe joostud,» lausus Riho Mandri. «Ei saa uskuda kõike, mis prantslased räägivad, sest neil tuleb üle huulte rohkem, kui jutus mõtet on. Enne kui Rene ei helista, tuleb lihtsalt parimat loota. Peaasi, et kops viga ei saanud.»

Mandri isa viibis eile töökohustuste tõttu Soomes ning kuna poeg ei olnud võistluse järel mitme tunni jooksul talle tagasi helistanud, valdasid isa muremõtted. «Praegu olen parajas šokis, kuid teinekord on ehmatus suurem, kui asi ise väärt on,» mõtiskles Riho Mandri. «Vahel aga vastupidi.»

Meeskonna pressiesindaja Celine Mazard ütles mõni hetk varem Postimehele, et kukkumise tulemusena on ka veri kopsus. Ametliku teate lubas Ag2r saata täna hommikuks, kui meeskonna arst on jõudnud Mandri üle vaadata. Lehe trükkimineku ajaks ei olnud veel ükski Ag2ri liige Mandrini jõudnud.

Kirsipuu kõne järel Lavenu’le sai õhk siiski klaarimaks. Selgus, et Mandri lebab haiglas, kuhu oodatakse öösel saabuvat meeskonna arsti. Tegu olevat küll tõsise vigastusega, ent mitte millegi ületamatuga.

«Ratturi jaoks on rangluuvigastus ohutum, sest siis ei saa kolm nädalat midagi teha. Roie võib aga kopsu minna. Praegu seda õnneks ei juhtunud,» vaagis Kirsipuu. «Kindlasti on Mandril praegu jube valus, kuid midagi teha ju ka ei saa, sest kipsi seda ei pane.»

Karjääri parimad päevad just Ag2ris veetnud Kirsipuu sõnul jääb Mandri nüüd kolmeks päevaks Itaalia haiglasse, mille järel ta Prantsusmaale toimetatakse. Põhjust muretsemiseks ratturil aga ei ole.

«Boss ütles mulle, et ärgu ta muretsegu, sest meeskonnas ollakse Mandriga hästi rahul,» edastas Kirsipuu.

Mullu sügisel Hispaania velotuuril ehk Vueltal head minekut näidanud Mandrit on viimase aasta jooksul kiusanud igasugu tervisehädad. Novembris opereeriti ta jalga, et parandada verevarustust. Aprillis Hispaanias sõidetud võistlusel ei saanud kopsud piisavalt hästi õhku kätte. Kaks nädalat tagasi tuvastati arstlikul ülevaatusel kergekujuline astma.

Kohe hooaja avaetapil lendas rattur üle lenksu peaga otse asfaldile. Kuna kael kogu raskuse enda peale võttis, kartis mees esialgu selle murdumist. Sellest traumast taastumine on aga võtnud tublisti aega.

Just Girol lootis Mandri oma hetkevormi kontrollida. Selle lakmuspaberiks pidanuks saama avaetapid. 20 stardist sai eestlane kaasa teha aga vaid kuuel.

Eesti ratturite ränki kukkumisi

•    1997 Trennist tulnud Andrus Augile astus sõiduteel ette naisterahvas, kellele rattur otsa sõitis ja peaga vastu äärekivi kukkus. Koljuluu mõranes, kuid kuna kõrvakile läks katki, valgus veri kõvast välja ja Aug pääses eluohtlikust ajuverejooksust. Samuti murdis ta rangluu.

•    1999 Lauri Aus kukkus Luksemburgi velotuuril, mille tagajärjel mõranes nimmeluu. Vigastus tähendas sisuliselt kahe hooaja vahelejätmist.

•    2003 Augi ratta esimene jooks kiilus kinni ning mees lendas Tirreno–Adriatico velotuuril üle lenksu. Rangluumurrust päästis kuus aastat varem sinna pandud polt, mis kõveraks väändus.

•    2004 Nagu tänavu Mandri, kukkus Aug ka 2004. aastal Giro
6. etapil, kui takerdus klubikaaslase tagarattasse. Murdus puus, rangluu ja üks sõrm. Peavigastusest päästis kiiver.

•    2006 Jartazi eest esimesel tuuril Hollandis osalenud Janek Tombak lendas ratta seljast selili asfaldile ning murdis samuti rangluu.

Advertisements

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: