Rattamaailma sõjas kannatavad sportlased

Jalgrattaspordis kogub uusi tuure lahing, mida peavad Rahvusvaheline Jalgrattaspordi Liit ning mitmeid suuri velotuure korraldav Amaury spordiorganisatsioon.

Rahvusvaheline alaliit (UCI) koondas tähtsamad velotuurid kõlava nimega ühendusse Pro Tour, kus võivad osaleda kõik UCI koostatud spetsiaalsesse nimekirja kantud professionaalsed jalgrattameeskonnad, kirjutab Postimees.

Kuid mainekate Pariis-Nizza ja Tour de France’i korraldamisega tegelev Amaury spordiorganisatsioon (ASO) ei soovi Pro Touri madalama tasemega meeskonda oma võistlustele kutsuda. See aga muudab nende velotuuride UCI egiidi all toimumise võimatuks.

Tõsised tagajärjed

«Kahe organisatsiooni vaheline pinge on õhus juba ammu,» rääkis Eesti Jalgrattaliidu peasekretär Urmas Karlsson. «Paraku on võimalikke lahendeid praegu raske ennustada.»

Kanakitkumine sai uue hoo enne 9.–16. märtsini toimunud Pariisi-Nizza velotuuri. UCI president iirlane Pat McQuaid ähvardas, et seal osalevaid meeskondi võib oodata organisatsioonist väljaheitmine.

«Olukorra lahendaks vaid see, kui Pariis-Nizza toimuks meie egiidi all,» vahendas uudisteagentuur Reuters McQuaidi sõnu. «Kui nii ei juhtu, rakendame sanktsioone nii võistluse korraldajate, meie reegleid eiranud Prantsuse Jalgrattaspordi Liidu kui ka osalenud meeskondade ja ratturite vastu.»

Meeskondadele ja ratturitele jäi seega vaba valik – kas riskida osalemisega või alluda alaliidu survele. «Andsime meeskondadele selgelt märku, et nad peavad arvestama tõsiste tagajärgedega,» ütles McQuaid. «Kui nad tahavad teha koostööd ASOga, tuleb neil lõpetada koostöö meiega.»

UCI sanktsioonide peamised kannatajad oleksid sportlased. «Halvima stsenaariumi järgi tehakse UCI määrustikku rikkunud sportlastele takistusi olümpial ja maailmameistrivõistlustel osalemisel,» vaagis Karlsson musta stsenaariumi. «Nende litsentsid peatatakse, seega ei saa nad UCI kalendris olevatel võistlustel startida.»

Eile toimunud Rahvusvahelise Jalgrattaspordi Liidu üldkongress ei toonud tüliküsimusse selgust. «UCI on endiselt seisukohal, et alaliit ja olümpiakomitee on ainsad organisatsioonid, mis saavad spordialade tegevust juhtida. Seda seisukohta pole keegi vaidlustanud,» rääkis kongressil osalenud Eesti Jalgrattaliidu asepresident Madis Lepajõe.

ASO poolele asunud Prantsusmaa jalgrattaliit on omad vitsad juba saanud – organisatsiooni ja selle presidendi vastu algatati distsiplinaarmenetlus. «ASO süüd nähakse selles, et nad kutsusid profimeeskonnad oma võistlusele,» rääkis Lepajõe. «Kurvema versiooni kohaselt kõrvaldatakse teatud inimesed ametist ning Prantsusmaa alaliitu ootab UCIst väljaheitmine. See aga tähendab, et Prantsuse sportlased ei saa UCI kalendris olevatel võistlustel osaleda.»

Ratturid kahte leeri

Kakskümmend aastat tagasi oli rattamaailm lõhestunud, profid pedaalisid oma võistlustel ning olümpiamängud ja maailmameistrivõistlused nende kalendrisse ei kuulunud. «Kui lahendust ei leita, võidakse luua proffidele eraldi liiga,» tõdes Karlsson. «Paraku ei ole koondise esindamine paljudele ratturitele tähtis ning lõhenemise korral valiks enamik tippe osalemise iga-aastastel suurtuuridel. Seal liiguvad suured rahad.»

Advertisements

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: